Akik részt vettek ma délután a Magyar Földrajzi Társaság Dél-Dunántúli Osztálya előadásán az egyetem Pécs, Ifjúság útja 6. épületében - igazi élménnyel lettek gazdagabbak.
Gyenizse Péter vezette fel a két előadót, Hegedüs Tibor fizikus-csillagászt és Kovács János kémikus-geológust, akik nagyon érdekes előadást tartottak. Üzenet a Kozmoszból. Érintsd meg a hazánk területén talált legnagyobb meteoritot! című előadásukon teljes áttekintést kaphattunk a meteorokról, meteoritekről.
Különös részletességgel ismertették a Csátalja határában talált meteoritet. Ez Bács-Kiskun megye déli részén, Baja közelében lévő település (46,00595 18,99084). A 15 kg tömegű test valamikor 200-300 éve hullott le, becsapódott a földbe. Úgy tudjuk akkor nem látták a hullás fényét, hangját, hatásait. A szántást végző emberek (Kiss Károly és Ördög János) akadtak bele munkavégzés közben 2012. augusztus havában. A 40 cm mélyen lapuló kőtömböt kiszedték, a tábla végére vitték. Rögtön látták, hogy egészen különlegesen eltér a szántóföldön található kavicsoktól. Így értesítették a Bajai Csillagvizsgálót. A dinnye méretű, 15 kg tömegű, és 3,4 g/cm3 sűrűségű tömb már első látásra is égi eredetűnek tűnt.
A mérések és elemzések megerősítették, hogy szerkezete, anyagi összetétele más meteoritekhez hasonló. Ez egy H4 normál kondrid S2 W1 kőmeteorit. Azonban nemcsak kő anyagú, hanem kb. 25 %-ban fém szemcsék (nagyrészt vas, kevesebb nikkel) alkotják elszórtan, így a mágnesre jól reagál. A további elemzésekről készül egy angol nyelvű publikáció, minden adat pontosan és részletesen abban lesz benne.
Ez a mai országterületünkön talált legnagyobb tömegű meteorit! Nagy élmény volt, hogy megfoghattuk, megemelhettük, fényképezhettük! Köszönjük a szép élményt!
Áts György, Bordács Ernő, Gyenizse Péter, Gyimesi Lajos, Ignátkó Imre, Keszthelyi Sándor, Sragner Márta, Vágó Györgyné.
Keszthelyi Sándor (Köszö)